19 października 2018 – REZYSTOR – komentarz tygodnia władza zwierzchnia / idźmy na wybory

Preambuła Konstytucji RP zaczyna się od słów:
W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny…

Art 4 Konstytucji brzmi:
1.Władza zwierzchnia w Rzeczypospolitej Polskiej należy do Narodu.
2.Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.

Uczestniczenie w wyborach (każdych – w referendach też), w demokratycznym państwie prawa to jest właśnie ‘bezpośrednia władza’ społeczeństwa / mieszkańców. W dniu wyborów każdy uprawniony do głosowania jest władzą zwierzchnią i wybiera swoich przedstawicieli, którzy mają służyć mu i państwu, a nie narzucać wyborcom swoją wizję Ojczyzny.
Dlatego, w dniu wyborów idźmy i głosujmy, gdyż innej władzy zwierzchniej, jako wyborcy i zwykli mieszkańcy, nigdy nie będziemy mieli. A głosując w trosce o naszą suwerenną wspólnotę, wybierajmy tylko tych którzy na to zasługują by być naszym ‘przedstawicielami’ i którzy nie narzucają nam swojej wizji bytu i przyszłości i którzy nas łączą a nie dzielą, którzy nie prowadzą brudnej, kłamliwej i nieodpowiedzialnej kampanii i którzy rozumieją, że przedstawicielami Narodu winni być tylko Ci którzy swoją dotychczasową odpowiedzialną postawą stanowią ‘wartość dodaną’ do funkcji jakie przyjdzie im sprawować z mandatu władzy zwierzchniej … Narodu. A ten naród to my wszyscy… razem i z osobna.

REZYSTOR

PS: Nieprawdziwe jest też popularne powiedzenie, że gdyby wybory mogły coś zmienić to byłyby zabronione. Brexit jest tego dowodem, gdyż już zmienił sytuację Wielkiej Brytanii w UE/Europie i na Świecie. Tak samo jest z wyborami w Polsce. To/Tylko one zmieniają / mogą zmienić wszystko.